Деветнаесто заседање Унесковог Међувладиног комитета за нематеријално културно наслеђе одржано је од 2. до 7. децембра 2024. године у Асунсиону у Парагвају, уз учешће више од 1000 учесника из 120 делегација, представника држава потписница Конвенције о очувању нематеријалног културног наслеђа, акредитованих невладиних организација и посматрача. Заседање је званично отворено 2. децембра 2024. године у Конференцијском центру јужноамеричког фудбала, уз поздравна обраћања председника Парагваја Сантјага Пење, министра спољних послова Рубена Рамирезa Лескана, министарке културе Адријане Ортиз и генералне директорке Унеска Одри Азуле. У обраћању учесницима заседања, Азуле je истакла значај очувања знања и вештина које негују заједнице широм света, подсећајући да су управо захваљујући знањима и вештинама које су генерацијама сачуване, занатлије и носиоци различитих занатских вештина, одиграле велику улогу у обнови катедрале Нотр Дам у Паризу.
Током XIX заседања, којем је председавала амбасадора Ненси Овелар де Горостијага, шеф Сталне делегације Парагваја у Унеску, донета је одлука о упису 58 елемента живог наслеђа на Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства, међу којима је и Ковачичко наивно сликарство, шести елемент који је Република Србија уписала на ову листу. На Репрезентативну листу су уписани и елементи попут севдалинке – на предлог Босне и Херцеговине, чардаша – елемент живог наслеђа Мађарске, а као заједничку номинацију Турска и Северна Македонија су уписале традиционалну израду и свирање на гајдама – тулуму. Такође, донете су и одлуке о пребацивању три елемента, чији је предлагач НР Кина, са Листе угроженог нематеријалног културног наслеђа на Репрезентативну листу, што је оцењено као добар показатељ успешног спровођења планова очувања ових елемента. Истовремено, на Листу нематеријалног културног наслеђа коме је потребна хитна заштита уписана су два елемента, а у Регистар добрих пракси очувања нематеријалног културног наслеђа три предлога.
На заседању је усвојено и 18 извештаја држава потписница о статусу елемената уписаних на Листу нематеријалног културног наслеђа коме је потребна хитна заштита, чиме се обезбеђује праћење мера очувања које су државе предложиле приликом уписа на ову листу. Такође, према утврђеној динамици регионалне припреме периодичних извештај, усвојена су и 44 извештаја о примени Конвенције и статусу елемената уписаних на Репрезентативну листу у Африци.
Званичном отварању, претходила је свечана церемонија која је одржана у недељу, 1. децембра 2024. године, у Културном центру Асунсион, на којој су, уз присуство председника Парагваја Сантјага Пење, генералне директорке Унеска Одри Азуле и министарке културе Парагваја Адријане Ортиз, представљени елементи живог наслеђа Парагваја – традиционалне игре и музика, као и занатске вештине – грнчарство, ткање и филигрански занат.
Делегацију Републике Србије на XIX заседању Међувладиног комитета, чиниле су амбасадорка Роксанда Нинчић, шеф Сталне мисије Републике Србије при Унеску и Данијела Филиповић, кооринаторка Центра зе нематеријално културно наслеђе, који је, у сарадњи са предлагачима, проперимо номинацију „Ковачичког наивног сликарства“.
Фотографије: Д. Филиповић, Унеско (Secretaría Nacional de Cultura, Republic of Paraguay)