Семинар „Заједно у очувању НКН: подизање капацитета локалних заједница“

Семинар „Заједно у очувању НКН: подизање капацитета локалних заједница“ који је организовало Удружење фолклориста Србије у сарадњи са Центром за нематеријално културно наслеђе одржан је од 22. и 24. новембра 2024. године у Научно-образовном културном центру "Вук Караџић" у Тршићу. Дводневни семинар обухватио је теоријска предавања стручњака из области нематеријалног културног наслеђа – етнолога-антрополога, етномузиколога, етнокореолога, филолога, као и практичан рад кроз упознавање са обрасцима и процедурама за упис у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа.

У теоријском делу семинара представљен је концепт очувања нематеријалног културног наслеђа кроз излагање Данијеле Филиповић из Центра за нематеријално културно наслеђе „Очување НКН-а и примена Унескове Конвенције из 2003. године у Републици Србији“, у којем је представљен законодавни и институционални оквир очувања нематеријалног културног наслеђа у Републици Србији и указано на начине остваривања сарадње институција и локалних заједница на очувању „живог наслеђа“. Искуства и изазови у раду на очувању елементат "живо наслеђа" у оквиру појединачних домена НКН-а приближена су кроз излагања др Смиљане Ђорђевић Белић са Института за књижевност и уметност „Културни изрази и праксе вербалног фолклора као НКН: документовање и дефинисање елемената“, др Данке Лајић Михајловић са Музиколошког института САНУ „Музичко наслеђе и његово очување у Србији“ и др Здравка Ранисављевића са Факултета музичке уметности „Плесне праксе: потенцијал очувања у оквиру НКН концепта“, док је др Милош Матић указао на „ Проблематизовање контекста очувања елемената нематеријалног културног наслеђа". 

Практичан део семинара обухватио је упознавање са Обрасцем за упис елемента у Национални регистар и процедурама уписа, као и анализу материјала о елементима „живог наслеђа“ које су током самосталног рада на терену прикупили полазници семинара, које су чинили наставници и професори средњих школа; сарадници научно-истраживачких института и факултета, представници установа културе који се у свом раду баве културним наслеђем из домена извођачких уметности и усменог стваралаштва, као и носиоци наслеђа.

Фотографије: Удружење фолклориста Србије