11. заседање Генералне скупштине земаља потписница Конвенције 2003

Једанаесто редовно заседање Генералне скупштине земаља потписница Конвенције о очувању нематеријалног културног наслеђа одржано је 17. и 18. јуна 2026. године у седишту Унеска у Паризу. Уз учешће представника 185 земаља потписница Конвенције и посматрача током дводневног заседања се разговарало о кључним питањима која се односе на очување „живог наслеђа“ и даљу примену Конвенције. На почетку заседања учеснике Генералне скупштине је поздравио Халед Ел-Енани, генерални директор Унеска, истичући да је више од 20 година након ступања на снагу, Конвенција из 2003. године променила схватање наслеђа, показујући да оно није само састављено од споменика и локалитета, већ и од ритуала, усмених традиција и начина заједничког живота.

У оквиру радног дела заседања усвојени су извештај Међувладиног комитета за нематеријалног културно наслеђа за период 2025 - 2026, као и извештај Секретаријата Конвенције о његовим активностима у наведеном периоду. Током заседања су усвојене и измене Оперативних смерница за спровођење Конвенције, које се, пре свега, односе на промене у календару и начину подношења редовних периодичних извештаја о имплементацији Конвенције.

Једна од важнији тачака овог заседања био је избор нових чланова Комитета, те су одлуком Генералне скупштине нове чланице Комитета постале Норвешка из Групе I, Албанија и Бугарска из Групе II, Гватемала из Групе III, Камбоџа, Индонезија, Јапан и Филипини из Групе IV, Џибути, Гвинеја и Мали из Групе V(а) и Оман из Групе V(б).

На заседању је усвојен и План за коришћење средстава Фонда за нематеријално културно наслеђе за период 2026–2027. и први семестар 2028. године, а донета је и одлука и о акредитацији нових 59 невладиних организација као саветодавног механизма у оквиру Конвенције, међу којима је и Академско друштво за неговање музике „Гусле“ из Кикинде, као друга акредитована невладина организација из Србије.

Фотографије: Данијела Филиповић, Центар за НКН