Упис у Национални регистар
Предлог за упис у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа могу да поднесу локална заједница, институција или организација који доприносе очувању елемента нематеријалног културног наслеђа, уз одговарајућу документацију којом се потврђује испуњеност критеријума и услова за упис.
Сваки предлог мора да садржи прецизне податке о предлагачу одговорном за очување елемента (одговорна особа, контакт адреса, број телефон, е-маил адреса).
Документација за упис елемента у Национални регистар обавезно садржи:
- Образац за упис елемета у Национални регистар, попуњен у складу са инструкцијама;
- Писма сагласности: најмање 5 писaма којима ће бити исказана сагласност носилаца за регистровање елемента, истакнут значај очувања елемента и наведене активности потписника које доприносе његовом очувању. Поред носилаца, писма сагласности могу да упуте и надлежна институција, релевантна организација (НВО, удружење, туристичка организација и сл), јединица месне или локалне самоуправе и појединци који доприносе очувању елемента;
- Фотографије: 10 до 15 фотографија, пожељно не старијих од пет година, у одговарајућој резолуцији (најмање 300 dpi или најмање 1800 пиксела или 15 x 20 cm), уз сагласност за њихово коришћење;
- Видео-материјал у којем је акценат стављен на приказ елемента у стању у којем се практикује данас (у трајању између 5 и 25 мин), као и потребне сагласности.
Документација може да садржи и:
- Мишљење о значају уписа који дају институције, организације, појединци релевантни за његово истраживање и очување
- Прилоге (детаљан опис, историјат, стручни елаборат и сл)
Поступак предлагања и редослед активности:
Припрема и подношење предлога за упис
Припремљену документацију предлагачи достављају регионалним координаторима надлежним за дату територију, који врше основну евиденцију кандидатура, дају смернице за допуну и инструкције за комплетирање номинацијског досијеа, према утврђеним критеријумима.
Комплетан предлог за упис са адекватном и потпуном документацијом у папирном, електронском, аудио и видео-облику, доставља се Центру за нематеријално културно наслеђе при Етнографском музеју у Београду до 30. јуна текуће године.
Оцена предлога и доношење одлуке о упису
Центар за нематеријално културно наслеђе врши стручну обраду достављеног материјала и обрађене предлоге за упис упућује на разматрање Комисији за упис у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа. Комисија врши даљу валоризацију предлога и доноси закључак о сваком појединачном предлогу за упис и упућује га Националном комитету за нематеријално културно наслеђе, који доноси одлуку о упису у Национални регистар.
Комплетна документација о предлогу за упис чува се трајно у Центру за нематеријално културно наслеђе, у складу са важећом законском регулативом, и чини базу података о нематеријалном културном наслеђу у Републици Србији.