Одржано 10. заседање Генералне скупштине земаља потписница Конвенције о очувању нематеријалног културног наслеђа

Десето заседање Генералне скупштине земаља потписница Конвенције о очувању нематеријалног културног наслеђа одржано је 11. и 12. јуна 2024. године у седишту Унеска у Паризу. Међу најзначајнијим одлукама које је усвојила Генерална  скупштина јсу избор 12 нових чланова Међувладиног комитета за нематеријално културно наслеђа и измене Оперативних смерница који се односе на уписе у Регистар добрих пракси нематеријалног културног наслеђа и остваривање међународне подршке у оквиру Фонда за нематеријално културно наслеђе.

У поздравном обраћању Ернесто Отоне, помоћник генералног директора за културу Унеска, обавестио је учеснике да су од претходног заседања Генералне скупштине Конвенцији приступила још три земље – Сан Марино, Либија и Велика Британија, те да у овом тренутку број потписница Конвенције износи 183 земље, а подсетио је и да је изабран четврти по реду секретар Конвенције –  Фумико Окината, која је од 2012. део Секретаријата за примену Конвенције. Он истакао да је током две деценије примене, Конвенција постала кључни фактор за успостављање сарадње између институција и свих чинилаца значајних за очувања нематеријалног културног наслеђа на националном и међународном нивоу, Нагласивши да је значај Конвенције видљив не само по оствареним резултатима, већ по врло јасној визији за будућност, најавио је да ће у наредној деценији акцент у примени Конвенције бити на остваривању синергије између различитих конвенција усвојених у оквиру Унескових културних политика. 

Током дводневног заседања, на којем је учествовало више од 600 представника земаља потписница и акредитованих невладиних организација, усвојени су извештаји о раду  Међувладиног комитета и Секретаријата за период од јануара 2022. до децембра 2023. године, у извештајима је истакнут значај примене механизама развијених у оквиру Конвенције, пре свега уписа на релевантне листе, као највидљивијег механизма, али редовног извештавања о њеној имплементацији који се успешно остварују у оквиру реформисаног система извештавања. Уз наглашавање значаја даљег континуираног рада на подизању капацитета за примену Конвенције, још једном је истакнуто да се приоритетне области деловања односе на укључивање нематеријалног културног наслеђа у програме формалног и неформалног образовања, сагледавање односа нематеријалног културног наслеђа према климатским променама, као и његовог посматрања у урбаном контексту. У извештају је посебна пажња посвећена обележавању 20. годишњице Конвенције, у оквиру које је током 2023. године реализовано више од 120 активности на локалном, националном, регионалном и међународном нивоу,. 

Генерална скупштина је усвојила и одлуку о акредитацији 58 невладиних организација у области нематеријалног културног наслеђа које имају саветодавну улогу, а према критеријумима утврђеним Оперативним смерницама, међу којима је и World Music асоцијација Србије.

Фотографије: Данијела Филиповић