Конференција Нематеријално културно наслеђе као стратешки ресурс за развој локалне заједнице одржана је 31. августа 2019. године у оквиру програма шестог Казан култа Кладово, чији је основни циљ било сагледавање потенцијала које наслеђе има за локалну заједницу и проналажење начина на које се локална заједница активно укључује у очување наслеђа. Уз учешће стручњака из етнологије и антропологије, археологије, књижевности и савремене уметности из земље и суседних подунавских земаља, Румуније и Бугарске, разговарано је о очувању локалног културног наслеђа, пре свега нематериајлног културног наслеђа.
Стручњаци из мреже за очување нематеријалног културног наслеђа у Републици Србији, указали су на значај локалних заједница у очувању наслеђа који препознат и дефинисан одредбама Конвенције о очувању нематеријалног културног наслеђа и део је обавеза стављених, како пред земље потписнице Конвенције, тако и саме локалне заједнице и носиоце наслеђа. У излагањима је указано на значај системског приступа очувању живог наслеђа, при чему је акценат стављен на начине и моделе ангажовања локалних заједница на очувању сопственог наслеђа. Наглашавајући важност учешћа различитих чинилаца у систему заштите наслеђа на локалном нивоу - локалних самоуправа, институција културе и образовних институција, као и невладиних организација и удружења, стручњаци Етнографског музеја у Београду, односно Центра за нематеријално наслеђе, подсетили су на мере очувања нематеријалног наслеђа дефинисане Конвенцијом. Указујући на различите методе којима се остварује заштита елемената нематеријалног културног наслеђа, пре свега кроз програме и активности институција, наглашена је неопходност уважавања и одржавање функције коју елементи нематериајлног културногн наслеђа имају у заједници која их практикује. На конференцији су представљени и примери добре праксе у спровођењу мера заштите нематеријалног културног наслеђа, које реализују локалне институције, као што је Летња школа заната у организацији Завичајног музеја у Књажевцу, радионице ткања у оквиру програма Народног музеја Зајечара, али и допринос појединца очувању наслеђа у локалној средини на примеру драгачевских ткаља и деловања Рајке Боројевић.
Казан култ Кладово, манифестација коју организују Библиотека Центар за културу Кладово и удружење Дунав фест из Београда, уз подршку Министарства културе и информисања, од оснивања 2014. године,посвећен је очувању нематеријалног културног наслеђа, промовисању његовог значаја и едукацији стручне јавности и локалне заједнице о значају очувања сопственог наслеђа.
Фотографије: Центар за културу Кладово
Фотографије: