Централна тема Међународног дана музеја 2024. године „Музеји као места за образовање и истраживање“, наглашава кључну улогу музеја и културних институција у холистичком образовању. Улога музеја истакнута је и у концепту очувања нематеријалног културног наслеђа, те се у Оперативиним смерницама за примену Конвенције из 2003. године, музеји наводе међу институцијама које имају важну улогу у прикупљању, документовању, архивирању и очувању података о нематеријалном културном наслеђу, као и у обезбеђивању информација и подизању свести о значају његовог очувања.
Музеји, као и друге институције, се позивају да укључе извођаче и носиоце нематеријалног културног наслеђа у организовање изложби, предавања, семинара, дебата и обука о њиховом наслеђу, као и да уведу и развијају приступе који подразумевају непосредно учествовање у представљању нематеријалног културног наслеђа као живог наслеђа које се стално развија;
Такође, музеји се позивају да буду фокусирани на континуирано обнављање и преношење знања и вештина неопходних за очување „живог наслеђа“, пре него на објекте и предмете у вези с њима, као и да употребљавају, где је то релевантно, информационе и комуникационе технологије за информисање о значењу и вредности нематеријалног културног наслеђа.
Улога музеј у систему очувања нематеријалног културног наслеђа у Републици Србији препозната је Законом о културном наслеђу, као и Законом о музејској делатности, по којем музејска делатност обухвата и очување нематеријалног културног наслеђа у сарадњи са заједницама.
Међународни дан музеја установљен је 1977. године обележава 18. маја с циљем подизање свести о значају музеја као и његове улоге у остваривању културне размене, богаћења култура и развоја међусобног разумевања, сарадње и мира међу народима.
Фотографије: Документација Центра за НКН