У оквиру програма „Чачанска родна: Чачак – престоница културе Србије 2023/2024“ одржана је Конференција „Етнологија на раскршћу – да ли је појам етно наслеђе или фраза?“ коју су организовали Етнолошка секција Музејског друштва Србије и Народни музеј Чачак, под покровитељством Града Чачка. На скупу, који је одржан 7. марта 2024. године, етнолози и антрополози, углавном запослени у музејима, изложили су своја разматрања на тему употребе префикса „етно“ и његове интерпретације у савременом друштву, као и улоге етнографских одељења и етнолога и антрополога у систему очувања „живог наслеђа“.
На свечаном отварању Конференције, учеснике су поздравили Мирослав Петковић, помоћник градоначелника Чачка, Делфина Рајић, директорка Народног музеја Чачак и Гордана Пајић, председница Музејског друштва Србије. а у раду Конференције су учествовали стручњаци из Етнографског музеја у Београду, Центра за нематеријално културно наслеђе Србије при Етнографском музеју, Музеја на отвореном „Старо село“ Сирогојно, Народног музеја Чачак, Завода за проучавање културног развитка, Музеја банатског села из Темишвара, Музеја Војводине и Музеја града Новог Сада.
У оквиру сагледавања деловања етнолога и антрополога у савременој музејској праски у Србији, у излагању на тему „Улога етнолошких одељења и етнолога као носилаца музејских активности у систему очувања нематеријалног културног наслеђа у Републици Србији“, Данијела Филиповић, коордиоторка Центра за нематеријално културно наслеђе је подсетила на законодавни оквир у Србији којим је уређено деловање музејских институција на очувању нематеријалног културног наслеђа и допринос етнолога који раде у музејима очувању „живог наслеђа“. Конкретне начине деловања етнолога и антрополога на очувању и презентацији нематеријалног културног наслеђа у музејским условима, представила је др Наташа Младеновић Рибић, кустоскиња Центра за нематеријално културно наслеђе у излагању под називом „Актуелизација етнографских колекција применом Унесковог концепта нематеријалног културног наслеђа: Пример изложбе 'О шљиви и шљивовици у Србији'".
У сесији која је била посвећена сагледавању употребе префикса „етно“ у савременом друштву, говорили су музејски саветници Етнографског музеја у Београду, др Милош Матић, у излагању „Етно, или наивна интерпретација етнолошког у српском предузетништву“ и др Марко Стојановић у излагању на тему „Појам / префикс „етно“ у контекстуализацији (етно) туристичких делатности у наслеђе“.
У оквиру пратећег програма Конференције организована је презентација традиционалних заната, као што су сарачки занат, који је у децембру уписан у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа, ручни вез и ткање, а уприличен је и обилазак новоотворене етнолошке поставке Народног музеја Чачак у Хаџића кући.
Програм Конференције „Етнологија на раскршћу – да ли је појам етно наслеђе или фраза“
Фотографије: ФБ Чанска родна, Марко Стојановић и Наташа Младеновић Рибић