Mанифестацијa „Студио Антика фест“, посвећенa очувању нематеријалног културног наслеђа источне Србије, одржана је 28. августа 2021. године у Жагубици у организацији Завичајног музеја Хомоља и Удружења „Дунавфест Србија“, у сарадњи са Центром за нематеријално културно наслеђе при Етнографском музеју у Београду и уз подршку Министарства културе и информисања.
Од свог оснивања, „Студио Антика фест“ усмерен је на подизање свести о значају очувања „живог наслеђа“ кроз истицање његове улоге у очувању локалних културних идентитета. Централна тема овогодишње манифестације „Очување вокалних традиција као дела нематеријалног културног наслеђа на подручју Хомоља“, окупила је стручњаке и носиоце знања и вештина у вези са традиционалним певањем из ове регије. Док су стручњаци говорили о основним мерама заштите нематеријалног културног наслеђа, са посебним акцентом на улогу носилаца и локалних заједница у том процесу, носиоци „живог наслеђа“ су пренели своја искуства у савладавању традиционалног начина певања.
У програму овогодишњег „Студио Антика феста“, који је обухватио радионице, предавања и промоцију традиционалне музике, учествовали су: Небојша Брадић, редитељ и оснивач „Антика феста“, Светлана Спајић, традиционална певачица и педагог, Данијела Филиповић, кустос и координатор Центра за нематеријално културно наслеђе при Етнографском музеју у Београду, др Милош Матић, музејски саветник Етнографског музеја у Београду и председник Комисије за упис елемената у Национални регистар нематеријалног културног наслеђа Србије, др Марко Стојановић, музејски саветник Етнографског музеја у Београду и члан Комисије за упис елемената, Сузана Атнић, музејски саветник Народног музеја Зајечар и регионални координатор за НКН источне Србије, Даница Ђокић, музејски саветник Народног музеја Пожаревац и Саша Илић, директор Завичајног музеја Хомоља у Жагубици.
Фотографије: Марко Стојановић