Дванаести регионални састанка експерата за нематеријално културно наслеђе Југоисточне Европе одржан је Љубљани од 24. до 27. октобра 2018. године. Састанак су организовали Министарство културе Републике Словеније и Унескова Регионалнa канцеларија за науку и културу из Венеције, у сарадњи са Регионалним центром за нeмaтeриjaлнo културнo наслеђе сa седиштем у Сoфиjи, уз подршку Словеначког етнографском музеја и под покровитељством Националне комисије за сарадњу са Унеском.
Састанак, чија се централна тема била „Улога музеја у очувању нематеријалног културног наслеђа, отворио је министар културе Словеније Дејан Прешичек. У поздравном говору он је подсетио да је Словенија домаћин регионалног састанка у години када се обележава 15 година од усвајања Конвенције и 10 година од почетка имплементације Конвенције у Републици Словенији, нагласивши да се систем очувања нематеријалног културног наслеђа гради у тесној сарадњи са локалним заједницама и носиоцима и уз пуну подршку очувању културне разноликости.. Резултате имплементације Конвенције у протеклих 15 година на међународном нивоу изнео је Тим Кертис, Секретар Конвенције о очувању нематеријалног културног наслеђа и Шеф Унесковог Сектора за нематеријално културно наслеђе, подсетивши да је током овог периода подигнута свест о значају очувања нематеријалног културног наслеђа и створен значајан институционални оквир за имплементацију Конвенције. Он је напоменуо и да су уписи на релевнатне листе нематеријалног културног наслеђа Унеска у великој мери препознати као механизам који у мери доприноси обезбеђивању видљивости нематеријалног наслеђа.
Сагледавајући резултате остварене у имплементацији Конвенције у земљама Југоисточне Европе постигнуте између два састанака, констатован је напредак пре свега на пољу активности у подизања свести о значају нематеријалног културног наслеђа, чему доприносе и уписи на Унескове листе нематеријалног културног наслеђа човечанства. Представник Републике Србије на састанку, Данијела Филиповић из Центра за нематеријално културно наслеђе нагласила је да је у посматраном периоду уписом „Кола, традиционалне народне игре“ на Репрезентативну листу нематеријалног културног наслеђа човечанства повећана видљивост не само овог елемента већ и нематеријалног културног наслеђа уопште, као и да је реализацијом изложбе „Нематеријално културно наслеђе Србије“ у Етнографском музеју у Београду и Словеначком етнографском музеју у Љубљани остварен значајан корак на презентацији нематеријалног културног наслеђа.
Годишњи састанак мреже експерата одржава се од 2007. године у оквиру платформе успостављене с циљем подршке имплементацији Конвенције о очувању нематеријалног културног наслеђа и подстицања разумевања, препознавања и очувања овог сегмента наслеђа на подручју Југоисточне Европе. У раду састанка, кроз презентације и дискусије, учествовали су стручњаци из области нематеријалног културног наслеђа из Албаније, Аустрије, Босне и Херцеговине, Бугарске, Грчке, Хрватске, Кипра, Италије, Молдавије, Црне Горе, Румуније, Србије, Словеније и Турске.